Sitelerde Bakım ve Onarım Hizmetleri

Sitelerde Bakım ve Onarım Hizmetleri | İnsanoğlu büyür, gelişir, yıpranır ve yaşlanır. Her insanın bir ömrü olduğu gibi, her binanın her yapının da bir ömrü ve aşınma süresi vardır. Gerek rüzgar, yağmur gibi dış etkenler, gerekse de binalarda yaşayanların etkisi ile oluşan aşınmalar binaların kullanım ömrünü etkiler. Binaların uzun ömürlü olması için zamanında gerekli tadilatların yerine getirilmesi, gerekli tamiratların yapılması gerekir. Bu türden hizmetlere bakım onarım hizmetleri adı verilir.

Sitelerde Bakım ve Onarım Hizmetleri

Bakım onarım hizmetleri olarak adlandırılan bu hizmetler bina yaşının uzamasını, daha güvenli binaların ortaya çıkmasını sağlar. Bina bakımı, binada oturan mesken sahibi tarafından gerçekleştirilebildiği gibi profesyonel bina yöneticileri eliyle de gerçekleştirilebilir.

Kurumsal Bakım Onarım Hizmetleri

Müstakil hanelerinde ikamet eden ev sahipleri, kendi binalarının bakım ve onarım işlerini kendileri gerçekleştirebilir. Fakat site ya da apartman tarzı yaşam alanlarında bina bakım onarım hizmetleri site yönetimleri eliyle gerçekleştiriliyor. Ortak yaşam alanlarından, bireysel ikamet yerlerinin tamiratına kadar birçok bakım ve tamirat işleri site yönetimleri tarafından gerçekleştiriliyor.

site yönetimleri kendi bütçeleri dâhilinde gerekli tadilat, tamirat ve çevre düzenlemesi gibi işleri taşeronlar vasıtası ile ya da doğrudan hizmet temini vasıtası ile gerçekleştirebilirler. Maliyet unsuru bu aşamada devreye giriyor.

Sitelerde Bakım Onarım Hizmetleri ve İlgili Mevzuatlar

Müstakil evlerden farklı olarak siteler ya da apartman benzeri yaşam alanları farklı kanunlara tabiidir. Bu türden farklı kanunlara tabii ortak yaşam alanlarında yapılacak tamirat ve bakım gibi çalışmalar da bu nedenle farklı değerlendiriliyor.

Genellikle site yönetimleri alacakları kararları site sakinlerine duyurarak, ortak bir görüşe dayandırıyorlar. Böylelikle harcamaların site sakinlerinden talep edilmesinde sorunlarla karşılaşılmıyor. site sakinlerinin onayı alınarak, bina bakım onarım hizmetleri için gereken kararlar alınarak, binaların gerek bakımı, gerek tamiratı gerekse de çevre düzenlenmesi sağlanabiliyor.

Zamanında Bakım ve Onarım

Bazı durumlarda sitedeki binaların tamiratı için hızlı kararlar almak gerekiyor. Örneğin, bir binanın çatısı akıyor ve o gün şarıl şarıl yağmur yağıyor ise bu durumda bina yöneticisinin insiyatif alarak hızlı davranması gerekebiliyor. Tabii bu gibi durumlarda site sakinlerini çeşitli iletişim kanalları aracılığı ile bilgilendirmek de faydalı olabilir. Binaların ve ortak yaşam alanlarının yeniden şekillendirilmesi sırasında da ortak onay alınması ve görüş birliğine varılması önemlidir.

 

Sitelerde Bakım Onarım Hizmetleri Nelerden Oluşuyor?

Bina bakım onarım hizmetleri denilince akla bir sürü hizmet geliyor:

  • Asansörlerin Kontrolü Ve Gerekli Bakımlarının Yapılması
  • Yağmurlardan Önce Çatı Onarımlarının Gerçekleştirilmesi
  • Ortak Uydu Cihazlarının Periyodik Bakımlarının Yapılması
  • Isıtma Ya Da Soğutma İle İlgili Bina Yalıtım İşlemlerinin Gerçekleştirilmesi
  • Alt Yapı İle İlgili Sorunlarının Ortadan Kaldırılması
  • Ortak Alanların Aydınlatılmasında Kullanılan Işıklandırma Ekipmanlarının Bakımının Ve Değişiminin Gerçekleştirilmesi

gibi birçok hizmet sitelerde bakım onarım hizmetleri başlığı altında sayılabilir. Tabii bunların yanı sıra kablo tv ya da internet servislerinin, hidrofor ya da jeneratör bakımlarının yapılması, yangın alarm sistemlerinin periyodik kontrollerinin gerçekleştirilmesi de önemli. Tüm bu anılan hizmetler belirli periyotlar ile ya da arıza durumu ortaya çıktığında yerine getirilmesi zorunlu hizmetler.

Firmamızın Bakım Onarım İle İlgili Hizmetleri

Bakım onarım hizmetleri site yönetimlerinin insiyatifi altında yürütülür. Yani bu hizmetlerden bina site yönetim birimleri sorumludur. site apartman yönetimi alanında hizmet veren firmamız, müşterilerinin  ortak yaşam alanları ve meskun bulundukları hanelerinde gerekli bakım ve onarım faaliyetlerini bir takvime bağlı kalarak periyodik olarak yapmakla birlikte bazen öngörülemeyen bakım ve tamirat işlemlerini de hızlı bir şekilde yerine getiriyor.

Firmamız birçok siteye danışmanlık ve yönetim hizmeti verdiğinden bina bakım onarım hizmetleri konusunda birçok farklı paydaş ile işbirliği yapıyor. Bu nedenle de binanız ya da siteniz ile ilgili bakım onarım hizmetlerini en uygun maliyetle ve kaliteli bir şekilde yerine getirmek bizim ile daha kolay.