Gölcük Site Yönetimi | Kocaeli’nin Gölcük ilçesi 17 Ağustos depreminin ardından ciddi bir nüfus kaybı yaşamıştır. 2020 yılı itibariyle 170 bine yaklaşan nüfusu ile Kocaeli’nin en büyük ilçelerinden biridir. Gölcük’te 17 Ağustos depremi’nde birçok binanın yıkılması, bir o kadar da binanın hasar almasından sonra yeni binaların ilçe merkezi yerine Gölcük’ün yukarı kesimlerine doğru yapılmaya başlaması, bu kısmı inşaat firmaları tarafından cazibe merkezi haline getirmiştir. Ayrıca depremin ardından yapılan kalıcı konutlar, eskiden fındık bahçelerinin olduğu yukarı kısımlara yapılınca boş kalan arsalara da inşaat firmaları tarafından yeni binalar yapılmıştır. Vatandaşlar da bu bölgedeki arsalarını kat ve daire karşılığında satmaya başlayınca yukarı kesimlerdeki konut sayısı gözle görülür şekilde artmıştır. Tepelik bir alanda oluşan bu oluşum genelde müstakil evler şeklinde olur. Türkiye’nin diğer bölgelerinde olduğu gibi “Site” tarzı yapılaşma da yaygınlaşmaktadır.

Gölcük Site Yönetimi

Gölcük’te yaşayan insanlar bahsi geçen gelişmeler neticesinde Gölcük Site Yönetimi hakkında bilgi edinmek istemektedirler. Zira Site tarzı yapılaşmanın yazımızda da az sonra belirteceğimiz bir çok avantajı vardır. Neredeyse bir mahalle veya köy kadar nüfus yoğunluğunun olduğu sitelerde düzeni sağlayacak, hukuki işlemleri sağlayacak, muhasebe anlamında şeffaf ve adil bir idare şekli ortaya koyabilecek profesyonel yönetimlere ihtiyaç vardır. Dolayısıyla sitelerde eski geleneksel yöntemlerle yani Site sakinlerinden birinin yönetici olarak seçilmesi ve karşılığında maddi bir beklenti de olmaksızın sitenin tüm sorunlarıyla ilgilenmeye kalkışması devri bitmiştir. Üstelik bu ağır sorumluluğu göze alabilecek bir yönetici bulunsa dahi aynı oranda hukuki konulara hâkim, muhasebe bilgisi olan, teknolojiyi takip eden ve eskilerinde deyimiyle işten anlayan birini bulmak neredeyse imkansızdır. Bu nedenledir ki insanların Gölcük Site Yönetimi konusundaki meraklarını giderecek ayrıca akıllarındaki soru işaretlerine cevap arayacak bir yazı kaleme alma ihtiyacını hissettik… Gelin hep birlikte Gölcük Site Yönetimi konusunu açıklığa kavuşturmaya devam edelim:

Site Yönetimi Gerekli Midir?

Bu yazıyı okumaya devam etmeden önce kafanızda netleştirmeniz gereken ilk soru “Site Yönetimi Gerekli Midir?” olmalıdır. Evet, eğer sitenizde huzurun hakim olmasını istiyorsanız, tüm hukuki süreçlerin profesyonelce takip edilmesini istiyorsanız, aidatlarla ilgili tüm muhasebe işlemlerinin şeffaf ve etkin biçimde yürütülmesini istiyorsanız, Site içindeki ortak yaşam alanlarının bakım ve revizyonlarının eksiksiz yerine getirilmesini istiyorsanız, sitede yaşayan herkesin tüm gelişmelerden anında haberinin olacağı bir iletişim sistemine gereksinim duyuyorsanız mutlaka ama mutlaka profesyonel bir Site yönetimine ihtiyacınız var demektir.

Site Yönetimi Yapılmasının Faydaları

Bizler, Turkuaz Gölcük Site Yönetimi olarak sitenin profesyonelce yönetilmesini sağlıyoruz. Alanında tecrübeli ekibimiz kat mülkiyeti kanuna en uygun şekilde çalışmalar sunmaya devam etmektedir.

Bir sitede her bir bina içerisinde yaşayan her bireyinde mutlaka uyması gereken bazı sorumlulukları olacaktır. Site yöneticilerimiz, Site içerisinde yaşayan insanların sorumluluklarını belirler. Bu sorumlulukları uyulmasını sağlamaktadır. Böylece Site içerisinde istemediğiniz sorunlar nüksetmez. Daha sorunsuz bir bina hayatının sürdürülmesi sağlanmaya başlanmış olunur.

Gölcük bölgesinde tüm hızıyla vermeye devam ettiğimiz Site yönetim çalışmalarımız kapsamında bina içi ve dışındaki tüm ortak kullanım alanlarının verimli şekilde yönetilmesini sağlamış oluyoruz. Her bireyin görev ve sorumluluklarının neler olduğunu bildirmekteyiz. Site yöneticilerimiz bireyler tarafından yapılacak her türlü şikâyet ve önerileri dikkate alarak yerine getirmeye çalışır. Sitenizin daha kontrollü şekilde olmasına yardımcı olmaktayız. Bundan sonra sizlerde artık verimli bir şekilde Site yönetim çalışmaları gerçekleştiren güvenilir adresimizden hizmet almaya başlayabilirsiniz. Sitelerdeki iletişim ve etkileşimin önemine inanan firmamız bu konuda yoğun mesai harcamakta ve teknolojik altyapısını da günden güne geliştirmektedir.

Turkuaz Gölcük Site Yönetim Ekibi

Bu alanda 8 yıldır faaliyetlerini başarıyla sürdüren ekibimiz, Site yönetimini en iyi şekilde gerçekleştirmeyi başarmıştır. Gölcük bölgesinde aradığınız standartlara en uygun şekilde bir hizmet ortaya koyulmaya devam edilmektedir. Turkuaz sayesinde sitenizde istenmeyen olumsuz durumlar oluşmaz. Aidat, Site bakımı, bina komşu ilişkileri, binalarda ki tadilat ve benzeri birçok çalışmalar düzene girmiş olur. Genelde bina ve çevresine bir şeyler yapılacağı zaman ister istemez çok fazla karışıklık yaşanır. Takdir edilmelidir ki bir Site hemen her konuda yüzlerce farklı görüşü olan Site sakinleri tarafından değil hukuki kanunları temel ilke edinen profesyonel ve tecrübeli bir yönetim tarafından idare edilirse bu karmaşanın oluşması engellenebilir. Aksi durum olumsuz şekilde sorunları tetiklemeye neden olmaktadır. Fakat profesyonel Site Yönetimi aracılığı yaşanması muhtemel karışıklıkların önüne geçmeye başlamış olursunuz.

Site Yöneticilerin Görevleri Nedir?

Kat Mülkiyeti Kanunu’na (KMK) göre, Site Yönetimi için atanan yönetici ya da yönetim kurulu vekil konumunda olup üçüncü kişilere karşı kat maliklerini temsil ederken yetki sınırlarının belirlenmesinde Borçlar Kanunu’nun 388. maddesi hükmü uygulanır.

İlgili madde esasınca yönetici kat maliklerine karşı aynen bir vekil gibi sorumludur. Kanunun bu hükmü nedeniyle, yönetici ile kat malikleri arasındaki ilişki Borçlar Kanunu’ndaki vekalet akdi hükümlerini kapsamaktadır.

Kanunlar nezdinde bu denli önemli bir konumu olan yöneticiler Site içindeki bir çok iş ve işleyişten de sorumludur ve bu sorumluluk yönetim planında belirlenmiştir.

Genel anlamda site yöneticisinin görev ve sorumlulukları şunlardır:

Yönetici, yönetim planında yazılı zamanlarda (eğer zaman belirtilmemişse her takvim yılının birinci ayı içinde) kat malikleri kuruluna, Site dolayısıyla o tarihe kadar elde edilen gelirlerin ve yapılmış olan giderlerin hesabını vermekle yükümlüdür. Yönetici, Kat Malikleri Kurulunun kararlarına ve talimatlarına aykırı davranamaz. Kat maliklerinin yarısı isterse, bunların arsa payları ne olursa, olsun yönetim planında yazılı zamanlar dışında da hesabın gösterilmesi yöneticiden istenebilir.

Şimdi gelelim görevlere… KMK 35. maddeye göre yöneticinin görevleri, yönetim planında belirtilir. Yöneticiler yönetim planındaki tüm görevlerini yerine getirmekle görevlidirler. Yönetim planında aksine hüküm olmadıkça, yöneticinin yapması gereken yükümlülükler şunlardır:

Site Yönetim Firmaları Görevleri

 • Kat malikleri kurulunca verilen kararların yerine getirilmesi;
 • Sitenin korunması, bakımı ve onarımı için gereken tedbirlerin alınması,
 • Sigorta işlemlerinin takip edilmesi,
 • Korunma ve güvenlik anlamında gereken tedbirlerin alınması,
 • Onarım, temizlik, bakım işleri, asansör ve kalorifer sistemi, varsa sıcak ve soğuk hava işletmesi gibi kısımların takibinin yapılması,
 • Ödemelerin kabulü, yönetim dolayısıyla doğan borçların ödenmesi, tebligatların alınması;
 • Borç ve yükümlerini yerine getirmeyen kat maliklerine karşı dava ve icra takibi yapılması;
 • Topladığı paraları ve avansları yatırmak ve gerektiğinde almak üzere muteber bir bankada kendi adına ve fakat sitenin yönetici sıfatı gösterilmek suretiyle, hesap açtırılması;
 • Kat malikleri kurulunun gerektiğinde toplantıya çağırılması.
 • Sitede asansör varsa güvenli bir şekilde işletilmesinin sağlanması, teknik bakım, revizyon ve tedbirlerin sağlaması;
 • Sitede yaşayanların huzur ve mutluğunu sağlama konusunda gerekli iyileştirme çalışmalarının (park ve bahçelerin tanzim ve yenilenmesi, gereken tadilatların yapılması, sitenin marka değerini yükseltmeye yönelik çalışmaların yapılması vs) eksiksiz olarak yerine getirilmesi,
 • Karar defterinin tutulması, muhafaza edilmesi, tasdik ettirilmesi;
 • İşletme projesinin (bütçe) ayrıntılı bir şekilde yapılması, kat maliklerine tebliği;
 • Bina içinde ki vatandaşların sorumluluklarının kazanılmasına yönelik çalışmaların yapılması

 

Genel anlamda Site yöneticisinin kanuni görevleri bu şekilde özetlenebilir. Yöneticiler başta yönetim planındaki görevlerine ve kanuni görevlerine dikkat etmeli, ihmal ve kusurlarının sorumluluk açısından önem arz edeceğini unutmamalıdırlar. Görüldüğü üzere bir siteyi yönetmek dışarıdan bakıldığı kadar kolay bir iş olmayı bu alanda ihtisaslaşmayı gerektiren bir meslektir.

Profesyonel Site Yönetimi Hizmetlerinden Nasıl Yararlanılır?

Bilgilendirme yazımızı okuyup Gölcük Site Yönetimi hizmetlerinden yararlanmak isteyebilirsiniz. Öncellikli olarak ortak bir karar vermeleri gerekecektir. Turkuaz Site Yönetimiolarak 8 yıllık birikimimiz, sağladığımız yüksek müşteri memnuniyeti ve güçlü referanslarımız ile sitenizi huzur içinde teslim edeceğiniz ve yaşam kaliteniz çok daha üst noktaya taşıyacağınız kurumsal bir firmayız. Biz, tüm çabamızla, sorunsuz bir yaşam alanına kavuşmanıza yardımcı olmaktayız.

Turkuaz Gölcük Site Yönetimi Neler Yapıyor?

Turkuaz Site Yönetimi sitenizin Yönetimi, kurumsal bir kimlikle, alanında uzman ve deneyimli kişiler tarafından kurmaktadır. Alanında uzman kişiler olduğu için Site işleyişinde herhangi bir aksaklık, olumsuzluk yaşanmasına izin verilmemektedir. Turkuaz – Gölcük Site yönetiminin verdiği hizmetler şunlardır;

1 – Hukuki Destek,

2 – Danışmanlık hizmetleri,

3 – Güvenlik hizmetleri,

4 – Muhasebe işlemleri,

5 – Bakım ve onarım hizmetleri,

6 – Peyzaj ve çevre düzenlemesi,

7 – Temizlik hizmetleri,

8 – Gerekli görülmesi halinde anket ve duyuru yayınlamak…

 

Turkuaz Gölcük Site Yönetimi, faaliyetlerini şeffaf ve demokratik bir çerçevede yürütmektedir. Hizmette asıl olan Site yaşamının huzurlu ve sorunsuz şekilde devam edebilmesidir.  Bu konuda belirli dönemlerde Site sakinlerinin fikir ve önerilerini almak için çeşitli anketler düzenlenmektedir.

 

Sitenin daha yaşanabilir, ferah ve çağdaş bir görünüme kavuşması için herkesin görüş bildirmesi istenir. Site sakinleri isimleri ifşa olmadan gördükleri sorunları, eksiklikleri, gerçekleşmesini istedikleri hizmetleri bildirebilmektedirler.  Anket çalışmasının sonunda ortaya çıkan sonuca göre toplantı düzenlenebilmekte ve talep ve ihtiyaçlar doğrultusunda yeni düzenlemeler yapılabilmektedir.

Anket, Duyuru Yayınlama Hizmeti

Apartman, Site gibi toplu yaşam alanlarında, malikler ve kiracılar arasında iletişimin sağlanması son derece önemlidir. Site içindeki bütün gelişmelerden tüm Site sakinlerinin haberdar olması, bilgilendirilmeleri gerekmektedir. Eski usul sadece panolara duyuruları asmak bu konuda yeterli olmamaktadır.

 • Toplantı günü ve saatinin bildirilmesi,
 • Aidatların son gününün hatırlatılması,
 • Site kurallarının hatırlatılması,

Site işleyişi açısından büyük önem taşımaktadır.

 

Duyuru ve konuşmalar resmi olmayacağı için bazı sakinlerle tartışmalar yaşanabilir ve yasal ibraz mükellefiyeti tam olarak yerine getirilmiş olamaz. Profesyonel şekilde sunulan Site yönetiminde bütün duyurular sakinlere vakit kaybettirilmeden iletilir. İletişim konusunda SMS, Whatsapp, E-mail ve mobil uygulamalar gibi teknolojik yöntemlerden de yararlanılır.

Danışmanlık Hizmetleri Nasıl Veriliyor?

Bazen bir mahalle ya da köy kadar nüfus yoğunluğu olan günümüz sitelerinde bu kalabalık insan topluluğunun, belirli kural ve düzen içinde huzurlu yaşamaları esastır. Her ne kadar bazı sitelerde yönetim oluşturulmamış olsa bile, bu yaşam alanlarının belirli bir hukuki düzene ihtiyaçları bulunmaktadır.

 

Sitelerin, kanunda öngörüldüğü gibi yönetilmeleri gerekmektedir. Birçok Site sakini hukuki düzenlemeleri, yaptırımları, yükümlülükleri yeterince bilmemektedir. Bu nedenle Site yönetiminin profesyonel ve uzman bir ekip tarafından gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Turkuaz Site Yönetimi tarafından tam da bu nedenlerle Gölcük Site Yönetimi konusunda araştırma yapan ve profesyonel yardım almak isteyen bütün apartman, Site, residence sakinlerine danışmanlık hizmeti verilmektedir. Bu danışmanlık hizmeti kapsamında;

 • Hukuki işlemlerin icrası ve takibi,
 • Karar defterinin, işletme defterinin düzenli ve sağlıklı bir şekilde tutulması,
 • Site gelirlerinin ve yapılan harcamaların kayıt altına alınması, muhasebeleştirilmesi,
 • Faaliyet raporlarının, genel kurulda sunulması hizmetleri verilmektedir.

 

Site Yönetimi ve Güvenlik Hizmetleri

Sitelerde yaşayan insanların can ve mal güvenliği her şeyden önce gelmelidir. Toplu yaşam alanlarında herkes birbirini tanımayabilir. Gelenlerin hangi amaçla geldiği tam olarak kestirilemediği için güvenlik açığı bulunabilmektedir. Ailesinin güvenliğinden endişe duymak istemeyenler yüksek güvenlikli siteleri tercih etmektedirler. Evlerinin, araçlarının hırsızlığa karşı korunması, çocuklarının Site içinde güvenle oynamaları için profesyonel güvenlik hizmeti önem kazanmaktadır.

Güvenlik hizmetleri; belirli noktalara kamera yerleştirilmesi, plaka, ziyaretçi kaydının yapılmasıdır. Site sakininin izni olmadan içeri yabancının alınmaması gerekir. Gelen misafirlerin kime geldiği öğrenildikten sonra hane halkına bilgi verilmesi, Site devriyesi, bütün ziyaretçilerin kayıt altına alınması, Site içinde tehlike arz edecek unsurların kaldırılması şeklinde verilmektedir.

Site Yönetimi ve Muhasebe İşlemleri

Bir sitenin kanun ve hukuk önünde mağdur olmaması gerekir, Ceza yememesi için hukuki yükümlülüklerini tam ve doğru şekilde yerine getirmesi gerekmektedir.

Site aidatlarının, kiraların, avansların toplanması, faturaların ödenmesi, Site çalışanların maaşları, sigorta primlerinin yatırılması, işletme defterinin tutulması, muhasebe kayıtlarının tutulması, gerekli vergilerin zamanında yatırılması Site yönetiminin görevleri arasındadır. Bu işlemlerin hepsi uzman muhasebecilik bilgisi gerektiren konulardır. Bütün Site yönetimlerinde uzman muhasebeciler olmadığı için genellikle bu işlemler ya eksik Kalır. Ya da yanlış yapılmaktadır.

Gelir ve harcamaların muhasebesini tutmak, faturaları deftere işlemek, demirbaşların kaydını tutmak hem bilgi hem de zaman isteyen işlemlerdir. Site sakinleri bu işleri yılların verdiği tecrübeyle Turkuaz Gölcük Site Yönetimi ekibine teslim ederek, rutin hayatlarına devam etmeleri en başta kendilerinin menfaatinedir.

Site Yönetiminde Hukuki Destek Hizmeti

Toplu yaşam alanlarında anlaşmazlıklar ve sorunlar olması gayet tabii bir durumdur. Alınan kararların beğenilmemesi, talep edilenlerin yerine getirilmemesi, komşuluk ilişkilerinin bozulmasına yol açabilir. Bu gibi durumlar sitenin huzurunu ve düzenini bozacaktır.

Anlaşmazlıklar ve sorunlar karşısında kişilerin hukuki haklarını, yükümlülüklerini bilmeleri son derece önemlidir. Bu bilinçle hareket edildiğinde istenmeyen davranışlar önlenmiş olur. Site Yönetimi ve ilgili kanun hakkında yeterli donanıma ve deneyime sahip bir ekip, herhangi bir aksaklığa yol açmadan siteyi yönetebilir.  Turkuaz Gölcük  Site Yönetimi; bünyesinde bulundurduğu avukat kadrosu sayesinde Site içinde oluşabilecek hukuksal durumlarda gerekli açıklamalarla huzurun ve düzenin sağlanmasını gaye edinmektedir.

Bakım ve Onarım Hizmetleri

Sitelerde, apartmanlarda, asansör, oyun parkı, havuz, merdivenler, aydınlatma, ısıtma, sulama gibi sistemler zamanla bozulabilir, arıza verebilir. Site yaşantısının sekteye uğramadan, Site sakinlerine mağduriyet yaşatılmadan arızaların, sorunların hızlı şekilde giderilmesi esastır.

Asansörler bir sitede gün içinde en çok kullanılan araçlardandır. Bu nedenle periyodik bakımlarının ve revizyonlarının profesyonel takibi çok ama çok önemlidir. Bina içi-dışı aydınlatmasında patlayan lambalar, kırılan camlar vakit geçirilmeden yenisiyle değiştirilmelidir. Boru tıkanıklarında, su taşmalarında olaya hemen müdahale edilmesi de zaruridir. Turkuaz Gölcük Site Yönetimi bahsedilen konularda sürekli işinin başında olduğu için en ufak aksaklıkta hızlı şekilde müdahale yapabilmektedir.

Peyzaj ve Çevre Düzenlemesi Hizmeti

Her insanın ferah ve müreffeh bir ortamda yaşamaya hakkı vardır. İnsanlar bulundukları çevreyi güzelleştirmek, daha yaşanabilir hale getirmek isterler. Site sakinleri de bu doğrultuda balkonlarında oturduklarında düzenli ve bakımlı bir bahçelerinin olmasını isterler.

Peyzaj düzenlemesi genel kurulda alınan karar doğrultusunda yapılır. Fidan, ağaç, çiçek ekimi, bahçe bakımının yapılması, bitkilerin sulanması periyodik olarak yapılmaktadır. Sitenin durumuna göre havuz, çocuk oyun alanı düzenlemesi yapılmaktadır ve buraların temizliği, güvenliği, sağlıklı bir şekilde işlev görmesi, bakımı uzman ekibimiz tarafından yapılmaktadır.

Profesyonel Temizlik Hizmeti

Toplu yaşam alanlarının temizliği, insan sağlığı ve huzuru açısından çok önemlidir. Hiçbir Site sakini kirli, düzensiz, çöplerle dolu bir ortamda yaşamak istemez. Büyük alanlara sahip sitelerde bina içi-dışı, çevre temizliği, düzenlemesi büyük titizlik gerektirir. Dolayısıyla da az sayıda veya yetersiz kapasitede personeli olan işletmelerin yapabileceği bir iş değildir.

Turkuaz Gölcük Site Yönetimi 8 yıllık tecrübesiyle temizlik hizmetlerini periyodik olarak sunulmaktadır. Bina içi temizliği genel kurulda belirtilen günlerde yapılmaktadır. Günlük olarak çöplerin çıkarılması, toplanması, merdivenlerin yıkanması, kapı, duvar, tırabzanların, asansörün silinmesi takip edilmektedir. Site sınırları içinde düzenli olarak çöp kovaları bulundurulmalıdır. Yürüyüş yolu, otopark, oyun alanı, havuz gibi bölümlerin genel temizliği itinayla yapılmaktadır.

Profesyonel Site Yönetimi Hizmeti Nasıl Alabilirsiniz?

Yazımızın sonuna geldik… Umarız bu yazının sonunda Site yönetiminin uzmanlık, deneyim, sabır, zaman isteyen bir faaliyet olduğunu anşamışsınızdır. Amatörce kurulacak bir Site yönetiminin daha çok karmaşaya ve düzen bozukluğuna sebep olur. Kocaeli Gölcük ve çevresinde yaşıyorsanız 0262 323 05 41 nolu çağrı hattını arayarak bize ulaşabilirsiniz. Turkuaz profesyonel Site yönetimine ulaşabilir ve siz de güven dolu bir Site yaşamının ilk adımını atabilirsiniz.